Borysek

November 22nd, 2013

Nie pisałem w sumie już sto lat. Nie wiem czy ktoś to jeszcze przeczyta ale co tam – skrobię. Borys ma już 2 lata i 4 miechy. Rośnie :-). Choć ciagle są jakieś problemy: jak był małym brzdącem chodził na terapię w związku z asymetrią, teraz okazuje się, że czeka nas kolejny etap: IS czyli integracja sensoryczna. Borsyek jest chłopiną nadwrażliwym zwłaszcza w sferze dotykowej. Trzeba go troche zintegrować ze światem zewnętrznym. Szczerze mowiąc odczułem dużą ulgę, jak się człowiek naczyta idiotyzmów w necie to zaraz doszukuje się różnych schorzeń: a to autyzm, a to zespół aspergera itd. Otóż nie – nasz mały Borys jest przesunięty całkowicie w inną stronę: jest typem nadwrażliwca. Nie lubi dotyku obcych, nie lubi nieznanych odgłosów – no taki typ. Na szczęście można to leczyć i mu pomóc. Zaczynamy więc chodzenie do neurologopedy a niebawem być może również do ośrodka zajmującego się integracją sensoryczną. Czas pokaże co tego wyniknie.

Be Sociable, Share!

Categories: Tata |

3 Comments

 1. Linda

  That appears to be excellent however i am still not too sure that I like it. At any rate will look far more into it and decide personally!

 2. Tableau Training

  I really enjoyed while reading your article, the information you have mentioned in this post was damn good. Keep sharing your blog with updated and useful information.

 3. kHAN

  http://www.des.qu.edu.sa

  higher education, saudi Arabia
  Qassim University is leading higher education institution in Saudi Arabia. It has 37 colleges and about 50,000 enrolled students.

  Qassim University
  College of Engineering is leading higher education institution in Saudi Arabia. It is ABET accredited.

  College of Dentistry, Qassim University is one of the modern colleges among Saudi Arabia.

  Presently College of Pharmacy is training Pharm D students in two consecutive semesters in addition to a summer semester per year. For the successful completion of Pharm D program students are required to complete ten levels, in addition to a pre-pharmacy preparatory year and a hospital based clinical internship.
  College of Architecture and Design

Leave a comment